Projeksiyon

13 ürün bulundu.
Filtrele

Projeksiyon

Projeksiyon Cihazı

Projeksiyon cihazları kullandıkları teknolojilere göre DLP, LCoS ve LCD olmak üzere üç ana model ile satışa sunulur. Cihazın görüntü teknolojisi ve kalitesi fiyatını önemli ölçüde etkiler. Projeksiyon cihazlarında bulunan çeşitli özellikler hakkında bilgi sahibi olmak, ihtiyaçlarınızı daha net bir şekilde belirlemenize yardımcı olabilir. Örneğin, yeterli kablo alt yapısının olmadığı yerlerde projektörün ihtiyaç duyduğunuz girişlere veya kablosuz desteğe sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Maksimum ekran boyutu ve piksel yoğunluğu detaylarda önemlidir ve görüntüleme deneyiminizi doğrudan etkiler.

Projeksiyon Cihazı Nasıl Seçilir?

Herhangi bir projektörü satın almadan önce dikkate alınması gereken ilk nokta, en uygun projektör türünü belirlemektir. Seçim yapılabilecek üç ana projeksiyon cihaz modeli vardır ve hepsi, görüntüleri farklı teknolojiler kullanarak yansıtır. Bazı durumlarda görüntü kalitesinden çok, fiyat daha önemli bir kriter olabilir. Ancak ihtiyaçlarına yönelik en iyi projektörü almak isteyenler için, fiyat- performans dengesine sahip en doğru modeli seçmek daha önemlidir.

En İyi Projeksiyon Cihazı Hangisi?

DLP (Dijital Işık İşleme) projektörleri temel olarak, ekranda açık veya koyu pikseller oluşturmak için görüntüyü ışık kaynağına ya da uzağa doğru eğilen bir dizi küçük ayna aracılığıyla yansıtır. İki ana DLP projektörü türü vardır. Bunlar tek çipli DLP veya üç çipli DLP modelleridir. Tek çipli modeller uygun fiyat avantajına sahiptir. En yaygın projektör türüdür ve tüketici projektörlerinde bulunabilecek en net görüntüyü sunar. Tek çipli DLP projektörleri, bir görüntü üretmek için ana renkler arasında hızla dönen bir renk tekerleği kullanır. Öte yandan renk tekerleği, bazen bir görüntünün kırmızı, yeşil ve mavi görüntülere bölündüğü bir gökkuşağı efektine neden olabilir.

Üç çipli DLP projeksiyon cihazlarında renk tekerleği sorunu yoktur, çünkü her renk için ayrı bir DLP çipine sahiptir. Dezavantajı, her bir paneli düzgün bir şekilde hizalamanın çok daha zor olması ve daha karmaşık tasarımların sonuç olarak daha pahalı bir fiyat etiketine neden olmasıdır. Bu nedenle, üç çipli DLP projeksiyon cihazları genellikle yalnızca sinema salonları gibi üst düzey uygulamalarda kullanılır. Genel olarak, DLP biraz gecikmeli ancak net görüntüler sunar. Bununla birlikte derin siyahları yansıtmak için en iyi modeller değildir.

LCOS Projeksiyon Cihazlarının Avantajları Nelerdir?

LCOS teknolojisi, projeksiyonda tamamen farklı bir görünüm sunar. Işık, üç ayrı panelden yansıtılır ve görüntüyü üretmek için bu panellerden gelen ışık birleştirilir. LCoS projektörler ışığı yansıttığı için yüksek kontrast oranına sahip en derin siyahları üretir. Öte yandan bu modellerin dezavantajı, görüntünün diğer projektörlerdeki kadar parlak olmaması ve 130 inç'ten büyük ekranlarda düşük performansla çalışmasıdır. LCoS projektörler diğer modellerle kıyaslandığında, hareket bulanıklığı ile daha fazla sorun yaşar. Bu durum genellikle çok hızlı hareket sahnelerinde fark edilir.

LCD Projeksiyon Cihazlarının Avantajları Nelerdir?

LCD projeksiyon cihazı modelleri, DLP ve LCoS projektörlerin avantaj ve dezavantajlarını dengeler. DLP kadar parlak olmamakla birlikte, LCoS projektörlerden daha parlak görüntüler üretir. Hızlı hareket üretme konusunda LCoS teknolojisinden daha iyidir, ancak DLP kadar yüksek performansa sahip değildir. Siyahlar bakımından DLP'den daha koyu siyahlar üretebilir. Öte yandan kontrast oranı LCoS kadar yüksek değildir. LCD ayrıca LCoS projektörlerden daha ekonomiktir.

Projeksiyonun Lümen Değeri Kaç Olmalı?

Projeksiyon ve parlaklık söz konusu olduğunda, projeksiyon cihazı ne kadar parlaksa yansıması o kadar iyidir. Ekrana veya duvara yakın ve karanlık ortamlarda kullanım için parlaklık o kadar önemli olmayabilir, ancak orta seviyede ve çok yönlü bir projeksiyon cihazı isteyenler için parlaklık önemli bir kriter olacaktır.

Projeksiyon cihazlarında parlaklık, lümen olarak ölçülür. Lümen sayısı arttıkça projektör parlaklaşır. Karanlık ortamlarda kullanılacak ev tipi projeksiyon cihazları için 1000 lümen yeterli olabilir. Ancak ortam ışığı alan ve tamamen karartılamayan ortamlar için daha yüksek lümen değerlerinin tercih edilmesi gerekebilir. Daha büyük ya da daha fazla ortam ışığına sahip bir odada 2.000 lümen kullanılabilir. Büyük veya aydınlık odalar bundan daha fazlasına ihtiyaç duyabilir. Temel kullanım için 1,500 lümen aralığına modeller tercih edilebilir.