Kart Okuyucular

3 ürün bulundu.
Filtrele

Kart Okuyucu Çeşitleri

Kart okuyucu, hafıza kartlarını okumak ve yazmak için kullanılan donanım birimidir. Farklı arabirimlere sahip hafıza kartları, USB belleklere çevrilerek flash bellek gibi kullanma imkanı yaratır. En yaygın üreticileri,Kingston ve Sandisk’tir. Üç grup kart okuyucu vardır: ● Tek Kart Okuyucular: Herhangi bir kart türünden yalnızca bir kartı destekleyen cihazlar. ● Tek Seri Kart Okuyucu: Tek kart türündeki tüm kartları okuyan bir cihazdır. Örneğin, yalnızca Memory Stick sürümlerini destekleyen kart okuyucular. ● Çoklu Kart Okuyucular: Birden fazla kart tipini ve alt modellerini destekleyen cihazlardır. Bunlar "9'u 1 arada", "23'ü 1 arada" gibi isimlerle anılır.

Kart Okuyucu Nedir?

Alternatif olarak ortam kartı okuyucusu olarak da bilinen kart okuyucu, multimedya kartı gibi bir hafıza kartına veri okumak ve yazmak için kullanılan bir donanım cihazıdır. Bazı kart okuyucuların yalnızca bir kart yuvası vardır ve bazılarının farklı kartlar ve ortamlar için birden fazla kart yuvası vardır. Aşağıdaki resimde Kingston'dan bir USB ortam kartı okuyucu örneğini görebilirsiniz. Bu kart okuyucuda miniSD, MicroSD, SD/MMC, MMC micro, CF/MD, M2 ve MS/DUO kartları için bir yuva bulunur. Medya kartı okuyucuları çoğunlukla, bir akıllı telefondaki genişletilmiş depolama biriminden veya bir dijital kameradaki bellekten bilgi indirmek isteyenler için kullanım alanı bulur.

Kart Okuyucu Ne İşe Yarar?

Kart okuyucu, bir bellek kartına veya bellek çubuğuna okuyup yazabilen bir donanım aygıtıdır. Genellikle görüntüleme ve/veya depolama amacıyla bilgisayarlara veya diğer cihazlara veri iletmek için kullanılır. En temel anlamda, bir hafıza kartının içeriğine belirli bir biçimde erişmek ve bunları başka bir cihaza iletmek için bir kart okuyucu kullanılır. Bellek kartı veya çubuk genellikle bir bilgisayarda veya aygıtta "takılı sürücü" olarak görünür. Kart okuyucuları tasarlamanın en büyük yönlerinden biri, bir biçimden diğerine dönüşümü sağlamak için gereken sürücü ve yazılım çözümleri yelpazesidir. Bu tür dönüştürmede kullanılan yöntemler ve stratejiler bir üründen diğerine farklılık gösterir, ancak genel olarak üreticiler USB kart okuyucularını ve diğer cihazları tutarlı bir şekilde evrensel hale getirmede iyileştirmeler yaptılar, böylece çoğu alıcı cihaz taşınabilir bir karttaki verileri tanıyabilir ve okuyabilir.

Kart Okuyucu Anakartta Nereye Takılır?

Bilgisayar kasaların arkasında ve ön yüzünde veya dizüstü bilgisayarlarının etrafında harici cihazların girişi için bölümler bulunur. Bu bölümlere, klavye, mouse veya kulaklık gibi cihazları takabileceğiniz gibi kart okuyucularını da takabilirsiniz. Kart okuyucuları harici birim olarak geçer. Bu yüzden bilgisayarın sistemlerin yanında yer almaz. Anakartta okunmasını sağlamak için USB giriş birimleri kullanılmalıdır. USB kart okuyucunuzu PC'nizin mevcut USB bağlantı noktalarından birine takarak başlayın. Ardından, SanDisk MicroSD kartınızı bellek kartı adaptörüne takın ve bu adaptörü kart okuyucuya takın. SD kartınızı taktıktan sonra ekranınızın alt kısmında bulunan Başlat menüsüne tıklayın. Bir Windows simgesi gibi görünmelidir. Oradan Dosya Gezgini'ni açın. Bu ekrandan, Dosya Gezgini'nde listelenen tüm klasörlerden Micro SD kartınızı seçin. SD kartınız görünmüyorsa Bu Bilgisayar simgesini tıklamayı deneyin. Bunu tıkladıktan sonra, SD kartınızın adıyla listelenmesi gereken Cihazlar ve Sürücüler adlı bir bölüm görmelisiniz.

Kart Okuyucu Hangi Kartlarla Kullanılır?

Hafıza kartı okuyucu, hafıza kartı okuyucu, kısaca kart okuyucu, ingilizce. (Medya) Kart Okuyucu, üzerinde CF veya SD kartlar gibi hafıza kartlarını okumak ve yazmak için kullanılan bir cihazdır. Dijital kameralardan gelen görüntüler veya MP3 çalarlardan gelen ses dosyaları kaydedilebilir. Kart okuyucuları CF kartlarla birlikte kullanılabilir. CompactFlash kartları (CF kartları), 1994 yılında SanDisk şirketi tarafından geliştirilen depolama ortamlarıdır. Verileri çok küçük kartlarda depolamak için flash bellek teknolojisini kullanırlar. Bu kartların mekanik parçaları yoktur ve verileri depolamak için pil gerektirmez. Kullanıcılar, CF kartlar yardımıyla çok çeşitli elektronik cihazlara veri aktarabilir. SD kartlar ise kart okuyucuların birlikte kullanılması gereken diğer bir kart türüdür. SD kart, flash bellek tabanlı bir bellek kartıdır. Çeşitli tasarımlarda, tiplerde ve hız sınıflarında mevcuttur. Türüne bağlı olarak, depolama kapasitesi iki terabayta kadar olabilir. Tipik bir uygulama alanı, verilerin dijital kameralarda veya akıllı telefonlarda depolanmalıdır. SD kart okuyucu satın alırken (SD, Secure Digital Memory Card = güvenli dijital bellek kartı anlamına gelir), veri aktarım hızına kesinlikle dikkat etmelisiniz. USB 2.0 veya USB 3.0 arabirimi ilgi odağı haline geliyor. Her türlü kartı okuyabildiği için çoklu kart okuyucu satın alınmalıdır.

Kart Okuyucu Özellikleri Nelerdir?

Kart okuyucu olarak adlandırılan, üzerinde CF veya SD kartlar gibi hafıza kartlarını okumak ve yazmak için kullanılan bir cihazdır. Dijital kameralardan gelen görüntüler veya MP3 çalarlardan gelen ses dosyaları kaydedilebilir. Bu genellikle bir PC ve muhtemelen cihaz için gerekli olan yazılımı gerektirir. Hafıza kartı okuyucuları hem harici hem de dahili formlarda gelir. Harici form, bilgisayara bir USB veya nadiren bir FireWire kablosu ile bağlanan veya kalem şeklinde doğrudan bir USB soketine takılabilen küçük bir kutudur. Dahili form, PC kasasına kalıcı olarak takılan, genellikle 3.5" formatındaki ve anakarta bir kablo ile bağlanan bir yuvadır. Bu bağlantı USB, SATA veya IDE üzerinden olabilir. Dizüstü bilgisayarlar için PCMCIA/CardBus kartı şeklinde okuma cihazları da vardır. CompactFlash, PCMCIA yuvası ile uyumlu olduğundan CompactFlash kartları için pasif bir adaptör yeterlidir.

Kart Okuyucu Fiyatları

Kart okuyucu fiyatları, diğer bilgisayar birimlerinde olduğu gibi fiyatlandırmalara tabidir. Bir kart okuyucu kalem formunda, disk boyutuna veya farklı boyutlarda bulunabilir. Kart okuyucuların farklı boyutta olması farklı amaçlarda kullanıldığını gösterir. Örneğin SD kartlar daha çok telefon veya kamera gibi aygıtların içerisinde bulunur. Bu SD kartları sonrasında bilgisayarın SD kart giriş yeri veya soketine takılarak veri aktarımı yapmasını sağlar. Bir farklı kart okuyucu olan kalem şeklinde bulunan USB flash bellekler, SD kartlarından farklı olarak direkt olarak bilgisayarın USB giriş bölümüne takılabilen harici belleklerdir. Bu bellekler, farklı tip, boyut, ve kapasitede bulunur. Bu farklılar da fiyatına doğru oranla değişiklik gösterir. Bunların yanı sıra özellikle usb belleklerin üretim malzemesi oldukça önemlidir. Plastik üretimde olan USB bellekler uzun kullanımda kolay deforme olurken, demir veya alüminyumdan üretilmiş USB bellekler uzun süre kullanıma oldukça uygundur. Bu yüzden de fiyat konusunda plastik malzeme olanlara oranla daha pahalıdır. SD kart okuyucu, SD kartınıza aktaracağınız verilerin bir cihazdan yüksek hızla aktarılmasını sağlar. Aslında SD kart okuyucuları herhangi bir elektronik cihazın kablo setinin yıpranmaması için alternatif olarak kullanılır. Yüksek hızda bir veri saniyede 500 Mbps hız ile aktarılır. Bu gibi özelliklere sahip olan SD kart okuyucuları da özellikle günümüzde çokça tercih edilen bir depolama belleğidir. Boyut olarak küçük olan bu aygıtları son çıkan dizüstü bilgisayarlara direkt kullanımı olduğu gibi bir dönüştürücü yardımıyla da bilgisayarla takılabilir. Küçük cihazların fiyatı USBlerden farklı şekilde belirlenmez. Yine aynı mantıkla, SD kart okuyucusunun kapasitesi fiyat konusunda ana belirleyici unsurdur.